          SKU 0036VS08001100345
          Rug Shape: Oval
          Rug Size: 8' x 11'
          Description
          • Construction: Braided Rugs
          • Contents: 47% Wool, 27% Nylon, 26% Polyester
          • Colors: Black, Grey
          • Pile Height: 0.63
          • Shape: Oval
          • Country of Origin: US
          Type Area Rug
          Collection Bayview
          Feature Oval
          Rug Shape Oval
          Rug Size 8' x 11'
          Dimensions
          Package Dimensions
          Package Width 24.00"
          Package Depth 36.00"
          Package Height 10.00"